Program dermodietetyczny

Indywidualne oczyszczanie

 

 

O1 / BALANSOWANIE
INDYWIDUALNE OCZYSZCZANIE
kiedy? rano i wieczorem

Prawidłowe oczyszczanie skóry  jest podstawą  homeostazy i równowagi pielęgnacyjnej. Musi być perfekcyjnie wykonywane, ale pamiętajmy perfekcyjnie nie znaczy inwazyjnie.
Osoby, które często konsultuję, nie przywiązują do oczyszczania skóry większej wagi, co gorsza sądzą, że wykonując demakijaż płynem lub żelem micelarnym mają skórę oczyszczoną i od razu przystępują do nakładania preparatów pielęgnacyjnych czy terapeutycznych. Są osoby, które w ogóle skóry twarzy nie myją lub stosują tylko wodę, co dla mnie równa się z nieumyciem skóry (wyobraź sobie umycie patelni z tłuszczem samą wodą, albo przetarcie zakurzonego przedmiotu tylko wacikiem z wodą – mam nadzieję, że to porównanie Cię przekona). Brak mycia skóry twarzy rano i wieczorem jest bardzo poważnym błędem. Pamiętaj, że wieczorem często stosujesz preparaty kosmetyczne, dermatologiczne i śpisz na poduszce, która miała styczność z Twoimi włosami, dlatego rano również należy oczyścić skórę z ewentualnego sebum, pozostałości kremów i roztoczy z pościeli.

Brak odpowiedniego oczyszczania skóry prowadzi do nawarstwiania się problemu i kiedy jest już naprawdę źle, osoba ta szuka pomocy u specjalisty. Właśnie dlatego należy inwestować przede wszystkim w dobre preparaty oczyszczające.
Jeśli chodzisz na terapię skóry do kosmetologa lub dermatologa to jego rzetelność poznasz po dobrym wywiadzie pielęgnacyjnym i skupieniu się na zmianie nawyków mycia skóry i stosowaniu bezpiecznych preparatów fotoprotekcyjnych.

Do czego prowadzi złe oczyszczanie skóry?
Skóra sucha:

 • Zwiększone odwodnienie i nasilająca się suchość skóry
 • Nawarstwianie się martwych komórek skóry – odstające skórki
 • Zwiększone ryzyko do alergii i atopii
 • Zaczerwienienie i swędzenie
 • Szczypanie skóry i ostry stan zapalny
 • Brak efektów stosowanych kremów i serum

Skóra tłusta:

 • Zaostrzenia zmian trądzikowych zarówno w trądziku pospolitym jak i różowatym
 • Zwiększonego łojotoku
 • Zwiększone odwodnienie prowadzące do zaostrzenia stanu zapalnego
 • Trudność gojenia się stanów zapalnych
 • Rozwoju patogennych bakterii

Skóra mieszana:

 • Zmian wyżej wymienionych przy skórze suchej i tłustej z nasilającym się kontrastem

Jeśli widzisz, że Twój dotychczasowy rytuał oczyszczanie potęguje dysfunkcje skóry musisz go natychmiast zmienić!

Odwodnienie skóry niezależnie czy jest ona sucha czy tłusta bardzo często związane jest zbyt silnym myciem i wymywaniem substancji odpowiedzialnych za nawilżenie, dlatego w takiej sytuacji sugeruje wspomóc się olejkiem myjącym stosowanym w pierwszym etapie oczyszczania skóry.

Jak powinno wyglądać oczyszczanie skóry?

 1. Demakijaż – to etap usunięcia makijażu, kremów BB, pyłów oraz kurzu i brudu, który się przyczepił do naszej skóry. Nasuwa się pytanie – jeśli nie jest stosowany makijaż, czy etap demakijażu powinien być wykonywany? Moim zdaniem tak, zwłaszcza jeśli będzie stosowany krem z filtrami mineralnymi, bez którego nie wyobrażam sobie każdej pielęgnacji. Do demakijażu najchętniej jest wybierany płyn micelarny, ale uwaga –  zawsze powinien być zmyty. Ja od jakiegoś czasu rekomenduję demakijaż olejkiem myjącym (hydrofilowym czyli takim, który ma w sobie emulgator, aby mógł się połączyć z wodą). O myciu skóry z wykorzystaniem olejów i olejków przygotuję osobny wpis, bo jest wokół tego typu oczyszczania wiele kontrowersji. Dla mnie jest to najlepszy pierwszy etap oczyszczania każdej skóry odwodnionej oraz atopowej (przy skórze atopowej rekomenduje w pierwszej fazie programu dermodietetycznego mycie skóry tylko olejkiem hyfrofilowym, już nie stosując etapu oczyszczania aktywnego). A co z emulsjami typu mleczko do demakijażu? Ja osobiście nie pracuję z tego typu produktami. Bardzo kiepsko zmywają makijaż i zanieczyszczenia, mam wrażenie, że jest to rozcieranie brudu i makijażu, a nie jego usuwanie.
 2. Oczyszczanie aktywne – jest to etap, w którym wykorzystujemy środki powierzchniowo czynne, aby dogłębnie oczyściły skórę. Oczyszczanie aktywne oprócz związków myjących zawiera także, szereg składników czynnych, które mogą już wnikać w naskórek np. niskie stężenia alfahydroksykwasów, witaminę C, enzymy. Oczyszczanie aktywne z mojego punktu widzenia powinno subtelnie wpływać na keratynizację naskórkową. Rekomenduje najczęściej żele myjące o większych lub mniejszych właściwościach pieniących się.
  Jak stosować żel myjący? Niewielką ilość żelu należy wycisnąć na skórę dłoni, dodać wodę i zrobić pianę. Tak naprawdę skóra powinna być myta żelem rozcieńczonym wodą. Jeśli skóra twarzy będzie myta samym żelem (bez jego spienienia = rozcieńczenia), to bardzo szybko pojawi się efekt odwodnienia czyli odczuwalne ściągnięcie.
 3. Optymalizacja pH – optymalne pH dla skóry to 5,5. Nie wszystkie preparaty myjące zostawiają na skórze takie pH. Mydła ją bardzo mocno alkalizują, co wpływa na rozwój bakterii. Dlatego ważne jest, aby skórę lekko zakwasić, czyli uzyskać pH poniżej 7. Dla skór bardzo wrażliwych najbardziej optymalne pH to 5.5, ale dla skór tłustych i trądzikowych można stosować preparaty o niskim pH, poniżej 4. Takie pH będzie ograniczało rozwój bakterii, usprawniało działanie enzymów naskórkowych oraz zwiększało przenikanie substancji aktywnych z serum bądź kremu. W tym celu powstał tonik. Kiedyś mleczko plus tonik był to duet idealny, przynajmniej tak myślano. Teraz większość osób, które stosuje taki duet zazwyczaj szybko go zmienia, bo ma wrażenie niedomytej skóry i to nie jest niestety tylko wrażenie. Ja pracuję z żelami myjącymi, które optymalizują pH skóry już na etapie oczyszczania aktywnego. Znam ich pH i nie muszę się martwić o pH skóry po ich zastosowaniu. Większość producentów nie podaje pH toniku, więc dla mnie jest to produkt całkowicie zbędny, który stosowany codziennie na waciku, powoduję mikropeeling i dość mocno uszkadza cement międzykomórkowy.

  Temat oczyszczania jest tematem bardzo szerokim, dlatego poświecę mu kilka artykułów.